Заслужена академічна капела «Трембіта»

Заслужена академічна капела «Трембіта» – один із найстаріших хорових колективів України, адже створено його у 1939 р. на базі легендарного «Львівського Бояна», історія якого бере свій відлік від 1891 р. Капела є справжньою окрасою та гордістю сучасного українського хорового мистецтва. Капела є найстарішим професійним хором України. На найближчій сесії Львівська обласна рада звернеться до Міністерства культури та інформаційної політики України щодо надання комунальному закладові Львівської обласної ради «Заслужена академічна капела України «Трембіта» статусу національного колективу. Крім того, цю ювілейну дату Львівська обласна рада планує широко відзначити на обласному рівні. Як відомо, за 130 років діяльності спочатку як хору Товариства «Львівський Боян», а пізніше капела «Трембіта», у колективі виростали чимало відомих композиторів і музикантів. З «Львівським Бояном» у різні часи працювали Станіслав Людкевич, Остап Нижанківський, Анатоль Вахнянин, Василь Барвінський. Заслужена академічна капела України «Трембіта», є справжньою окрасою та гордістю сучасного українського музичного мистецтва. Її відрізняє широка стилістична і жанрова палітра репертуару, висока естетика виконання, глибоке осмислення і художня інтерпретація авторського задуму. При капелі є оркестр, разом з яким Капела обїздила всю Європу та Україну, часто експериментуючи з програмою. Керівник - лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, Народний артист України Микола Кулик.

 
Перше в Галичині українське музично-хорове товариство «Львівський Боян», утворене 1891 року за ініціативою видатних українських музичних діячів на чолі з А. Вахнянином. За короткий період товариство, розвинувши розгорнуту мережу відділень, сконцентрувало у собі майже все музичне життя Галичини. Окрім організації свят, конкурсів та концертів, товариство заснувало також музеї, музичні школи, бібліотеки та нотне видавництво.

Серед почесних членів «Львівського Бояна» – М. Лисенко, Ф. Колесса, В. Шухевич, О. Мишуга, С. Федак, О. Нижанківський, О. Ясеницька. У 1939 році хорове товариство «Львівський Боян» примусово було «реорганізовано» радянською владою у капелу «Трембіта». Її очолив Д. Котко. Капела продовжувала розвивати кращі традиції, закладені «Львівським Бояном». Зі здобуттям Україною незалежності, окрім хорових творів Д. Бортнянського, літургій М. Вербицького, Д. Січинського, кантат та ораторій сучасних львівських композиторів, колектив отримав змогу виконувати також твори композиторів, мистецька діяльність яких тривалий час замовчувалася у зв’язку із репресіями. У 1994 році склад хорової капели доповнив камерний оркестр, що дало можливість здійснювати підготовку великих оркестрово-хорових програм. Серед масштабних проєктів – «Велика меса» та «Реквієм» В. А. Моцарта, ораторія «Месія» Г. Ф. Генделя, «Меса» С. Монюшка, хорові концерти і літургія Д. Бортнянського, літургії М. Вербицького та Д. Січинського. Заслужену академічну капелу України «Трембіта», очолювану народним артистом України Миколою Куликом, вирізняє широка стилістична і жанрова палітра репертуару, висока естетика виконання, глибоке осмислення і художня інтерпретація авторського задуму. Колектив презентував українське хорове мистецтво в Польщі, Словаччині, Чехії, Австрії, Німеччині, Данії, Франції, Італії та багатьох інших країнах. За видатні досягнення у сфері музичного мистецтва у 1995 році творчу діяльність капели «Трембіта» відзначено Національною премією України імені Тараса Шевченка, а у 2008 році їй присвоєно статус «академічний». Микола Кулик очолив колектив у 1990 році. Саме він відкрив Україні творчість композиторів української діаспори Андрія Гнатишина, Ігоря Соневицького, Антіна Рудницького та Мар’яна Кузана. У 2018 році Миколі Кулику присвоєно почесне звання «Народний артист України».

Повернутися до Учасників