10 вересня 2017

Дебют Оксани Линів у Musikverein у Відні

У вересні 2017 року українська диригентка Оксана Линів очолила філармонійний оркестр та оперу у місті Ґрац (Австрія). Перший її виступ у якості головного диригента разом із Ґрацьким філармонійним оркестром відбувся у Відні в Золотому залі Musikverein. Це один із найвідоміших у світі концертних залів завдяки його красі та золотому оздобленню, а найголовніше — з огляду на унікальні акустичні параметри.

Для дебютного виступу Оксана Линів обрала Симфонію №2 Р. Шумана, вокальний цикл «Пісні мандрівного підмайстра» Г. Малера та симфонічну поему «Мазепа» Ф. Ліста.

«Другу симфонію Р.Шумана я дуже хотіла диригувати, тому що цей твір давно мене глибоко вразив. Це одна з найбільш психологічних симфоній цього автора, яку він написав, переживаючи свою першу дуже сильну психічну кризу — і, створюючи частину за частиною, такт за тактом цю музику, він сам зміг знайти вихід з дуже складного становища», – поділилася Оксана Линів.

Тонкими психологічними нюансами у розвитку наскрізного сюжету пронизаний цикл Густава Малера «Пісні мандрівного підмайстра» для голосу в супроводі оркестру. Вокальну партію у цьому творі виконав Маркус Буттер (баритон). Чотири пісні, які композитор написав на власні тексти, є наче чотирма розділами однієї історії про закоханого хлопця, що не може бути поруч зі своєю коханою — його серце сповнене болю, лише у смерті він знаходить спокій. Виконувати твори Малера на віденській сцені особливо хвилююче для будь-якого диригента! Адже композитор був надзвичайно вимогливим диригентом, а роки, коли він очолював Віденську оперу, вважають «золотою добою» в історії театру. Те, що Оксана Линів обрала твір Малера, можна вважати символічним кроком, адже саме третя премія на конкурсі диригентів ім. Г. Малера, яку вона здобула 2004 року, дала старт її міжнародній кар’єрі.

Симфонічна поема «Мазепа» Ф. Ліста є музичним втіленням образу українського гетьмана Івана Мазепи, однак у романтичному трактуванні митців ХІХ століття. В основі сюжету, який використав угорський композитор і піаніст Ф. Ліст, — історія, описана на сторінках поеми В. Гюго: за зв’язок із одруженою жінкою молодого Мазепу прив’язали до коня та відпустили у безкраїй степ. «Приречений на смерть Мазепа — зв’язаний, на дикому коні у безлюдному степу; але навіть за таких обставин відчувається його велич та людська гідність. Він ніколи не зображений якимось панічним — це завжди герой, який може подолати будь-які обставини», — розповідає Оксана Линів. «Я ніколи ще не диригувала “Мазепою” – давно вже хотіла, але до цих пір не доводилося. Дуже часто можна почути, що це твір з репертуару лише головних диригентів! Тому коли я стала перед оркестром, то сказала: «Ну, нарешті я стала головним диригентом і зможу також його диригувати!»

Диригентка була щаслива, що її концерт зібрав повну залу слухачів. В тому числі привітати Оксану Линів з дебютом на сцені Musikverein спеціально приїхало багато українців, друзів зі Львова та найрідніші – її батьки.

ФОТО: Віктор Андрійченко